Helikaadrid (2015)


Helikaadrid-Haapsalu

Helikaadrid-Tallinn

  • Dirigent: Erki Meister
  • Pildikeele rittaseadja: Irina Tammis
  • Muusikud: Helen Põldmäe (klahvpillid), Kalle Klein (saksofon), Tõnu Oppi (tuuba), Raimond Strastin  (bass), Veiko Veskilt (kõiksugu tilinad)

Helilooja Erki Meistri mõtteid:

Vaataja jaoks mõjuvad aerofotod unikaalsete ja omamoodi graafikana. Samasugust unikaalsust ja graafilisust otsib ka loodud muusika – kohati on tegemist loodushäälte imiteerimisega (linnud, vihm), kohati reljeefsete maastikega, mis liiguvad otsekui lennukitiibade alt mööda. Helikeel on enamasti meditatiivne ja rahulik, omas sängis voogav. Ent sealt ei puudu ka kontrastid. Esiplaanil on visioon, siis tuleb heli, siis emotsioon, siis pisarad ja lõpuks…

Pildikeele rittaseadja Irka:

Helikaadrite monteerijana sain juba mitu kuud enne näituskontsertide toimumist näha heli ja pildi koosmängu. Usun, et see pakub elamuse nii koorimuusika kui fotograafia austajatele. Andrese ülalt alla tehtud pildid näitavad seda, mida saame ise piiluda vaid lennuki aknast välja kiigates, kuid palju võimsamana. Erki muusika toetab taustal seda meeleolukat kodumaist nähtamatult nähtavat.

Andres Tarto, kes on end nimetanud ka taevapiltnikuks (www.taevapiltnik.ee), on aerofotosid teinud juba aastast 2001 ja niiöelda kaotanud sellele žanrile oma südame. Andres ise ütleb, et „kõrgemalt näeb asju palju selgemalt.“ Tehtud fotodest on Andres korraldanud näituseid ja kogunud valiku neist ka raamatusse „Eestimaa 1000 jala pealt“ (2008). Tema näitus „Kõrgelt leitud. Eestimaa mustrid ja kujundid“ on aprilli lõpuni vaatamiseks üleval Kuressaare kultuurikeskuse I korrusel.

Kalevi Kammerkoori dirigent on olnud loomisest saadik Erki Meister, kes tegutseb kunstniku, muusiku ja heliloojana. Tema küllaltki mahukasse loomingusse kuuluvad nii a cappella kooriteosed, saatega laulud kui ka vokaal-sümfoonilised suurvormid. Lisaks on ta kirjutanud vokaalkammermuusikat, mõned instrumentaalansamblilood ning arvukalt poplaule. Erki on saanud mitmeid auhindu erinevatelt heliloomingu konkurssidelt.

Kalevi Kammerkoor tutvustab end järgmiselt: me oleme üks Tallinnas kooskäiv segakoor, kellele meeldib väga laulda. Meile meeldivad M-tähega algavad heliloojad, näiteks Meister, Mozart ja Miškinis. Meile meeldib laulmise kõrval ka näidelda, bände ja ansambleid teha, pildistada, filme kerida ja maalida. Meile meeldib reisida. Oleme kiiganud mitmesse maailma nurka: Venemaale, Ühendriikidesse, Hispaaniasse, Ungarisse, Ukrainasse, Moldovasse, Islandile, Rumeeniasse. Lätimaale ka. Mõnikord meeldib meile reisidelt kaasa võtta auhinnalisi kohti, ordeneid ja autasusid. Aga see pole kõige tähtsam. Me lihtsalt armastame seda, mida me teeme. Me oleme sõbrad. Ja kõikide sõprade sõbrad.

Comments are closed.