Carmina Burana (2013)

carmina

  • 27. aprillil kl 21.00 Tallinna Lauluväljaku Klaassaalis
  • 28. aprillil kl 18.00 Viljandi Pärimusmuusika Aidas

“Carmina Burana” toob kevade ning armastuse koori ja löökpillide tulevärgiga

Jälle kord Apollo veab
haljad rõivad ülle,
naeru lagistades seab
Flora enda sülle.

Õrn ja lahke läänetuul
puhub õiehõngu,
võidu peame kevadkuul
köitma armulõngu!

Nii laulab koor helilooja Carl Orffi maailmakuulsas suurteoses “Carmina Burana” (1937). “”Carmina Burana” esitab igale dirigendile põneva väljakutse,” tunnistab dirigent ja helilooja Erki Meister, kes aprilli viimasel nädalavahetusel selle teosega solistide, kahe koori, kahe klaveri ja löökpillirühma ette astub.

“Kuidas tuua uuel ja huvitaval moel inimesteni nii mitmetahuline lugu, mida kõikjal üle maailma on esitatud kõikvõimalikes vormides: ooperina, balletina, teatrietendusena, tantsulavastusena? Mind on alati paelunud selle teose ümber heljuv salapära ja müstika. Benediktiini klooster, mungad, sümbolid, vagandide ilmalik ja üsna siivutu sisuga luule – kõik see kokku seotud barbaarse ja paganliku, sugereeriva ja dramaatiliselt rütmilise muusikaga. Valisime üheks ettekande kohaks Tallinna Lauluväljaku Klaassaali ja ajaks hilise õhtutunni, kus kogu müstiline emotsioon veelgi võimendub. Kuigi teose tekstid pärinevad 13. sajandist, on seal käsitletav temaatika ka täna väga ajakohane – saatuse heitlikkus versus ajalik elurõõm. Küprose majanduslik olukord ja reisifirmade sooduspakkumised sinna sihtkohta!? Kurioosne, kuid eluline, nagu meie argipäev.”

Kantaadi pealkiri tähendab tõlkes “Beuerni laulud”, selle tekstideks on 13. sajandi Saksamaa tudengite ning mässumeelsete õpetlaste kirjutatud ladina- ja ülemsaksakeelsed värsid. “Carmina Burana” muusikale on omane väga lihtne ja kergestimõistetav harmoonia. Sugereerivalt ja dramaatiliselt rütmilised osad- vahelduvad laulvamate ja meloodilisematega, andes omapärasel viisil edasi keskaja maailma sünguse ning lustlikkuse vastuolulisust.

27. ja 28. aprillil esitatavas “Carmina Buranas” saab publik osa võimsast löökpillide tulevärgist, kus laval on solistid Kädy Plaas (sopran), Andres Heinapuu (tenor) ja Villu Valdmaa (bariton), Kalevi Kammerkoor ja Kammerkoor Flora, kahel klaveril pianistid Helen Põldmäe ja Anu Randma ning enam kui 15 löökpilli, mida mängivad Rein RoosHeigo RosinLauri AhoneMaarja Nuut ja Kaspar Eisel. Lisaks muusikale üllatab  kontserdi visuaalne pool – vaatajate silme all jõuab teos kunstnik Siiri Taimla käe läbi ka paberile ja talletub igaveseks.

Öökontsert toimub laupäeval, 27. aprillil kell 21 Tallinna Lauluväljaku Klaassaalis, teine kontsert pühapäeval, 28. aprillil kell 18 Viljandi Pärimusmuusika Aidas.

Piletid hinnaga 10 EUR (Tallinna kontsert) ja 7 EUR (Viljandi kontsert) müügil Piletilevis ja tund enne algust kohapeal.

Vaata ka: https://www.facebook.com/events/318204028301778/

Comments are closed.