Avalehele ESTENGRUS
Kalevi Kammerkoor
Koosseis Kroonika Album Muusika Kontakt Kooriliikmele
Kontsert

PRESSITEADE

Kalevi Kammerkoori dirigent kirjutas Seto jumalast sÜmfoonia

"Setodel on ütlemine - pani kärbse kõrva pinisema. Eks need Seto viisid jäid ka minu kõrva pinisema," tunnistab Kalevi Kammerkoori dirigent Erki Meister, kelle Seto-teemaline suurteos "Peko" nädala lõpus esiettekandele tuleb. Solistidena astuvad teiste seas üles rahvusooperi tenorid Oliver Kuusik ja Urmas Põldma, jutustaja rollis on Merle Jääger.

Erki Meister kasutab oma loomingus Seto-temaatikat juba teist korda. Kolm aastat tagasi kirjutas ta Seto juurtega sõbra Aivar Piirisilla palvel Eesti-Vene kontrolljoone taha jäänud hääbunud Seto külade mälestuseks oratooriumi "Peko esä", mis Liisi Koiksoni, Marko Matvere, orkestri ja Kalevi Kammerkoori esituses Tallinnas, Tartus ja Urvastes täissaalidele ette kanti.

"Nüüdne suurvorm on esimesele loogiliseks jätkuks," tunnistab Erki Meister, kes pani eepose "Peko" sõnad muusikasse. "Loogiliselt jätkab Seto sümfoonia "Peko" oratooriumis "Peko esä" alustatud liini ehk siis Seto mehe elukäigu kujutamist. Erinevuseks on, et seekord ei keskenduta ainult mehele, vaid pigem mehe ja naise suhtele."

Sümfoonia räägib Seto müütilise vägimehe, kuninga ja pooljumala loo. See algab Peko sünniga ja kulgeb läbi elu kuni vägimehe uinumiseni koopas, mille peale hiljem ehitatakse Petseri klooster.

Kalevi Kammerkoori president Irina Tammis tunnistab, et õige setopärase häälduse omandamine ja Seto kultuuritausta süvenemine on olnud koori jaoks päris kõva pähkel. "Sümfoonias põimuvad Seto rahvaviisidest inspireeritud meloodiad klassikalise muusika helikeelega, õige häälduse õppimiseks oleme lausa laululaagri korraldanud," tunnistab Tammis, kes juhendas ka naispere koorikleite ehtivate Seto pitside valmistamise õpituba.

Tegemist on haruldase sündmusega, kui väikerahva helilooja kirjutab valmis sümfoonia. Veel haruldasem on, et sümfoonia lähtub ühe väikerahva sees elavast veelgi väiksemast rahvakillust - oma eeposest.

Seto sümfoonia "Peko" esitavad Hirvo Surva dirigeerimisel kammerorkester, solistid Oliver Kuusik, Urmas Põldma, Valnar Neidre ning Ain Alabert, Kalevi Kammerkoor, vahetekste loeb Merle Jääger.

Kontserdid on
26. novembril Värska Kultuurikeskuses,
27. novembril Tartu Ülikooli aulas ja
28. novembril Tallinna Lauluväljaku Klaassaalis.

Kontserdid algavad kell 19.

Piletid hinnaga 100 krooni on müügil Piletilevis ning tund enne algust kohapeal.


<-<- Tagasi

Osta plaat
 
Statistikat
Laulule lisaks
 

Täname abi eest:

Tallinna Linna
Kultuuriväärtuste Amet

 

 

Liitu fännilistiga
Saad info kontsertide jm kohta otse oma meilile.
 
Saada kiri koori veebitoimetusse
 
25.11.2010