Avalehele ESTENGRUS
Kalevi Kammerkoor
Koosseis Kroonika Album Muusika Kontakt Kooriliikmele
Kontsert

Floribus Cor

  • 2. ja 3. juunil kell 20:00 Suurgildi hoones – Erki Meistri oratoorium Floribus Cor (Südame lilled),
    kirjutatud vanamuusikaansamblile Rondellus, Kalevi Kammerkoorile ja orkestrile.

Oratoorium Floribus Cor on 16-osaline teos. Esituskooseisuks kammerorkester, segakoor ja solistid. Oratooriumi tekst on pärit tänapäeva luuletaja John Lee sulest. Hulk epigramme, mis kirjeldavad 21. sajandi inimese esmavajadusi. Tekst on ladinakeelne.

Inimene vajab siin ilmas eksisteerimiseks palju asju. Mõni rohkem, mõni vähem. Erakmungal on kindlasti vähem materiaalset omandit ja väiksem toidumenüü, kui tavalisel 21. sajandi ilmakodanikul. Päris ilma tarbimata ei saa aga kumbki läbi. Meie tänast läänelikku kultuuri on nimetatud asjade kultuseks. Oleme tarbimise tõstnud altarile ja vajame seda üha rohkem ja rohkem, sest harjumus ja mugavus on väga tugevad jõud. Asjad ja hüved on tootemi staatusest tõusnud valitsevasse seisundisse. Võiks öelda, et tänane läänelik inimene on asjade ori.

Selles sõltuvussuhtes on mitmed eri kategooriaid ja tasandeid. Suures plaanis võiks sõltuvuse tekitajad liigitda: füüsiliselt vajalikud (toit, riided jne), esemed (tehnika, autod jne), emotsionaalsed (kultuur, meelelahutus jne). Kindlasti võiks jaotusi ja alajaotusi veel paljugi teha, (seda enam, et mõju ja vajaduse suurus materiaalsete esemete ja tunnete, vaimsete vajaduste vahel on väga erinev).

John Lee (Johanne Lyaeo) on oma ladinakeelsetes epigrammides mõnusa huumori ja irooniaga kirjeldanud mõningaid tänapäeva "ikoone". Cola, pizza, mobiiltelefon, arvuti on meie igapäevase elu osad. Nad ei ole küll asendamatud, kuid kuuluvad kindlasti argipäeva ja on mõnes mõttes muutunud lääneliku tarbimiskultuuri "tootemiteks". Ka vaimsete ehk emotsionaalsete sõltuvusteta ei saa me igapäevaselt läbi. Ikka vajame kinnitust ja usku, et oleme vajalikud, armastatud, ei väsi ega vanane kunagi. Siia kategooriasse kuuluvad John Lee epigrammid armastuse lõpust, asjaolude arvestamisest, väsimusest ja vananemisest.

Mind paelus epigrammide lihtne ja kerge stiil, rüütatud iroonia ja suunurka peidetud naeratusega.

Ladina keel, kui universaalne (kunagine teadus ja kultuurikeel) ja samas surnud keel annab tekstile hõrkust juurde. Võiks kujutleda, et meiega vestleb kaugete aegade taha jäänud filosoof, kes aja distantsilt saab endale lubada irooniat ja naeru meie tänase argipäeva üle.

Muusikas on eri ajastute vastandust ja põrkumist veelgi: kasutatud on vanamuusika instrumente ja neile vastukaaluks tänapäeva klassikalisi pille. Ühendavaks lüliks kõige vanem ja universaalsem instrument: inimhääl.

Oratoorium Flos Cordis on kirjutatud 2011. a jaanuaris Sri Lankal, pühendusega vanamuusika ansambel Rondellusele ja KKK orkestrile ja koorile.

Erki Meister


<-<- Tagasi

Osta plaat
 
Statistikat
Laulule lisaks
 

Täname abi eest:

Tallinna Linna
Kultuuriväärtuste Amet

 

 

Liitu fännilistiga
Saad info kontsertide jm kohta otse oma meilile.
 
Saada kiri koori veebitoimetusse
 
01.05.2011