Avalehele ESTENGRUS
Kalevi Kammerkoor
Koosseis Kroonika Album Muusika Kontakt Kooriliikmele
Kontsert

 

Kalevi Kammerkoor Laululahingus

4. aprill 2009 läheb Kalevi Kammerkoori annaalidesse kui osavõtt kaotajateta Laululahingust Eesti Televisioonis. Ei verd, ei higi, ei pisaraid!

Umbes tosin tundi enne lahingupäevaks kogunemist olime just teinud sügavaid kummardusi aplodeerivale publikule oma unenäolise kontserdi lõpetuseks Matkamajas. Edukast esinemisest saadud energialaenguga kogunesimegi varasel hommikutunnil telemaja ette läkitama maailmale rahusõnumit: „Armastame oma vastaseid, ei mingeid lahinguid. Maailmale on vaja armastust!“.

Sellises meeleolus kogu see päev kulgeski – rõõm muusikast ja üksteisest, telemaja supist praest ja magustoidust. Kodus ettevalmistatud laul „Maria Louisa“ oli meile ammu juba südamesse kasvanud ja päeva peale tõusis ka solist Kalev oma tõbisest olekust õndsasse rõõmu ja rahusse. Loosiga meil vedas, vanale heale „Pärlipüüdjale“ oli vaja vaid tšakrad avatuna hoida ja lugu tuli ise meie juurde nagu Beethoveni 5. sümfoonia Lea Liitma juurde.

Kogu meie kirju lahinguüksus nautis üksmeelset, sõbralikku ja tšilli olekut. Takkajärgi avaldas NoodivanaVeiks oma arvamust, et kogu meie kamp ongi selline nagu Aivar saates ütles - kommuun. Seda oli tunda kogu laupäevases olemuses: ka ilma mõnuaineteta (toimetajana tegin siin loetelus käärid) saab end mõnusalt tunda :). Veiksile meeldis eriti see, mismoodi me mingil hetkel „Pärlipüüdja“ laulu õppisime - enamus vedeles pikali põrandale laotet mattidel ja lihtsalt lauldi ning tunti end mõnusalt. Ei mingit stressamist sõnade pärast, et need meelde ei jää. Mõnus oli see relax olek. Veiks kuulas, kuidas Tõnu mängis Led Zeppelini kuulsat Stairway To Heaven'it ja jälgis kogu meie kampa: kõigil oli õnnis rahu (Love not War) peal ja meenus hipide kuldaeg, mis 60-ndate lõpus valitses. Ühine hingamine ja vaimsus ongi see, mis meie koorile annab selle „kiiksu“. Veiks pakkus Erkile välja, et hakkame kooriproove ka nii tegema, et kõik võtavad matid kaasa ja ollakse proovisaali põrandal selili ning õpitakse uusi lugusid: Ave Maris Stella, Beethoven ja kõik muu saaksid kindlasti paremini/kiiremini selgeks kui tavaliselt. Ja kui proovides ei õnnestu seda teha, siis võiks vähemalt koorilaagrites midagi sellist korraldada.

Ka Marisele meeldis, kuis suur osa aldikesi lebodele kokku koondus nagu üks mees (sry naine) ja oma 20 korda „Pärlipüüdja“ laulu partiid selgeks üritas õppida. Milline üksmeelsus. Muudkui laulsime ja laulsime. Vaikselt imbusid tenorid ükshaaval ligidusse ja hakkasid koos meitega õppima. Ka mõni sopran ja bass. Õppides soovitas Ave silmad kinni panna, et saaks paremini keskenduda... ja uskuge või mitte - see täitsa töötas:) Peale kolmandat korda oli Marisel vähemalt juba laultekst silme ees ja peas. Ning siis tuli veel liikumisele mõelda... Kõik need liigutused: käsi päikese varjamiseks kulmude kõrgusele tõstmine, näpud V-tähe kujuliselt ettepoole sirutada... ja siis see silma pilgutamine ja lõpus see peitupugemise ×est... Appike, kui keeruline võib olla lihtsate liigutuste tegemine laulmise ajal... Aga lõpuks selgeks ta sai. Saates tuli ju enam-vähem 95% ulatuses nii välja nagu pidi :-)

Seejärel joonistas kaaskoorik Helen naiskade ilusad silmad veel ilusamaks ja oligi aeg kulgeda stuudiosse. Õhtuleht võttis saate kokku umbes nii:

I vooru laul – „Maria Louisa“. Koor meeldis ×üriile (Aarne Saluveer, Maire Aunaste ja Eri Klas) nii värvilise riietuse kui kallistuste poolest. Kiideti ka ühtehoidvust.

II vooru laul – „Pärlipüüdja“. Aunastele meeldis koori tehtud konnahääled. Koor sai kiituse ka Eri Klasilt.

III vooru laul - Stuudios oli Lea Liitma, kes esitas laulu „Ära piina mind“.

Võitjakoori tegi teatavks sportlane Gert Kullamäe - televaatajad hääletasid võitjaks Haapsalu kammerkoori. Kolmeliikmeline ×ürii valis võitjaks WAFi koori. „Nulliringist“ pääses järgmisse vooru ka Kalevi kammerkoor.

Kui kõik suured teod tehtud ja elamused üle elatud, kiitis Erki meid taevani ja puistas kuldseid sõnu:
„Oli hea ja uhke tunne teie dirigent olla...“
Oijah.... Pühapäeva hommikul saadet vaadates keris pisut väsinud ja rapsitud tundega, aga armastust täis hingega Katsil lõpuks taas pea et sama emotsiooni üles, mis laupäeva õhtul stuudios tekkis, kui selgus, et saime edasi....paar hüpet keset tuba ja jes! jes! tuli ikka teleka ees ka hommikul ära...:)
Marke edastas komuuniliikmetele tagasisidet oma emalt, kellele olla lausa noorus meelde tulnud ja puha. Kiita said kõvasti meie liikumist suunanud Ave, esispiiker Aivar ja traagilise esituse eest solist Kalev.

Marisele aga ei andnud hingerahu „Pärlipüüdja“ laulu sõnad:
Pärlipüüdja olla võiks,
kui kord ehtsat pärlit näen
Kuuma päikese eest, oooo,
korraks peitu veel poen...
Need on õiged sõnad, meil oli noodis „veel“ asemel „vaid“. Paljud laulsid nii nagu ammusest ajast teada. Nii et meil oli ikkagist õigus!!!

Stuudios fänniridades koori varupingil istuv Janika teatas, et vaatajana sai ta pea sama eheda mulje kui osavõtjadki. Kui ise naudid laulmist (nagu Piia), naudivad seda ka pealtvaatajad.

Piia oli saates see kõige säravam ja õndsam piiga esireas. Veel mitu päeva peale lahingut andis ta teada, et ei suuda ikka veel maa peale laskuda, kuna emotsioonid on lihtsalt nii kõrgel. Tema huulilt kostus vaid laulujoru „Ma ei maga ja ma ei söö ja ma ei taha teha tööd“ ning hõisked a’la „Ma armastan meie kommuuni!“

Piret tõi saatejärgsesse elamuste jagamisse ka rahvusvahelist mõõdet: „Pärlipüüdjatele laekus ohtraid kiidusõnu isegi Šveitsist ja Inglismaalt, rääkimata siis Soomest. Kohati tekkis tunne nagu oleks Eurovisioonil käinud;). Ja hingelt hipid ootavad meilt uut Woodstocki!“

Piret pihtis veel, et tema isiklik võit on see, et ta teismeline pärijanna, kes siiani arvas, et koorilaul ei ole cool, on Kalevi Kammerkoorist täiesti pöördes (märtsi alguses esitatud Beethoven oli „hea šõu“, reedene unenäoline kontsert oli „mega lahe“ ja Laululahing „rokkis täiega“). Otsustas teine sügisest koori laulma minna... Mission completed!

Rahu, päikest ja armastust!

Ps - alates laululahingu päikeselisest etteastest on kooris käibel ka uus sõna - kissitame:)

Kokkuvõte Annelilt

<-<- Tagasi

Liitu fännilistiga
Saad info kontsertide jm kohta otse oma meilile.
 
Saada kiri koori veebitoimetusse
 
28.09.2010