Avalehele ESTENGRUS
Kalevi Kammerkoor
Koosseis Kroonika Album Muusika Kontakt Kooriliikmele
Kontsert

 

Koorilaager Muhus 3-5 november 2006

2. november. Eel-eelõhtu

Lugu algas juba 2. novembril.
Kõigepealt tuli tormihoiatus. Siis torm ise. Praamiliiklus oli katkenud. Tuul ulus ja asfalt hiilgas. Autol olid all suvekummid. “Suvest suveni!”, ilkus dr Bruno. Haa - ilmaaegu ilkus – rehvivahetusaega enne ärasõitu ei saanud temagi…

3. november. Eelõhtu

3. novembril ei olnud klimaatilised eeldused sugugi paremad, aga õhtul tuli hakata Muhumaa poole liuglema. Pidi ju algama sügisene koorilaager, kus traditsiooniliselt ka filme tehakse ja vaadatakse.

Kaaluda oli kahe variandi vahel.
Ühelt poolt soe kodu, libedate teeolude vältimisest tulenev turvatunne, mõnusad magamisega kindlustatud ööd, võib-olla üks kena kvaliteetfilm… Teiselt poolt komplekt “piits & präänik” – kuri dirigent, kes ähvardas uue repertuaari õppimisega ja lahke president Eva, kes lubas sünnipäeva puhul välja teha. Muhumaa kaunis koht ja paar nigela magamisega ööd. Usinate amatööride toodetud filmid…
Vaat nende filmidega oli alguses mure, et äkki ei teki neid piisavalt. Laagrisse minnes oli see mure murtud – “kinoema” Irka andmetel oli filme kogunenud 8.

Kohusetunne ja armastus amatöörfilmi vastu võitsid. Nii siis asusimegi teele. Autosõidu sik-sak-tehnikaga ja kerge närvikuluga jõudsime lõpuks Muhumaale.

Õues oli muinasjutuline talvepilt.
Toas oli sooja 10 kraadi.

Vello tõi kohale bussitäie sopraneid, filmivaatamise tehnikat ja sööki. Lahke president Eva oli kiire tulekuga prioriteedid sassi ajanud, võttes kaasa palaviku koos kurguvaluga ja jättes maha hääle. Õnneks kinkis aldifraktsioon talle sünnipäevaks kalliskividega kaunistatud hõbekepikese, millega ta oma alamaid tinistada saaks (nö “hääle asemel”).

Ja nii see laagri esmaõhtu algaski, sünnipäeva ja sisseelamisega.
Toasooja oli 12 kraadi.

Ott nautis plaati “Eesti 80-ndate tantsuparemik”. Virgad inimesed üritasid ahjus lihapallikesi ellu äratada, tasapisi tuli suurem jääkirme pallikestelt päris ilusasti maha! Iga veidi aja tagant vaadati kella – kas praamilt on veel kedagi tulemas? Mängis ladina-ameerika muusika. Ja Ruja.

Naised vehkisid tantsu.
Toasooja oli 13 kraadi, esimesed kampsunid lendasid seljast. Läbi tõelise pildiraamatu-tuisu jõudis tol õhtul kohale neli ekipaazhi. Kamin huugas, lumi õuel voogas.

Naised tantsisid juba särgikeste väel – toas tundus olevat 35 kraadi (tegelikult vast 15…).

Öösel mängis Ruja. Selle järel veel mõne korra Ruja. Kell oli 4.00 – vaikus! Uni hakkas tulema... Kell 4.13 – Ruja!!! Kell 6 Ruja väsis ja lõpetas.

4. november. Tähtis päev

Hommik. Kell sai 10. Ja ennäe, vahelduseks alustas Ruja.
Nende ammukuulmata viiside saatel kogunesid ka hommikused ekipaazhid ja proov võis alata. (Proovil peatuks pigem põgusalt.) Kokkuvõttes oli Muhumaale jõudnud kammerkoosseis…
Püüdsime õppida uut lugu “Tehke veel”. Püüdsime veel ja veel. Sopranid kähisesid. Tenorid olid udusevõitu. Bassid aga olid söakad, sest lahke president/kuri bassi häälerühma vanem Eva vehkis kepiga.
Kooriasetusest tulenevalt sopranite rühmake kamina ees juba kergelt kärssas. Toa teises otsas härmatasid aldid.

Paus. Köögiseinale pandi filminimekiri. Filme oli kirjas juba 10.
Lõunajärgne aeg oli filmide tegemiseks – jagunesime kolme loomingulisse rakukesse ja vudisime vilkalt kui talvised tarakanid hoovi eri nurkadesse suurt kunsti tegema.
Köögiseinale siginenud filmipealkirjade arv oli kasvanud 12ni.

Proov jätkus. Tenorit õhtuse seisundi kirjeldamiseks võib “udusevõitu” järelt “-võitu” ära jätta… Alte oli kohal palju. Nad jõid kogu aeg kohvitassist midagi, mis ajas aldilaulu julgeks ja üpriski pianovabaks. (Külm ju! Ja kamin kaugel...)
Pealik dirigeeris käte-jalgade-kulmudega, et kaunimaks musitseerimiseks oma koori tähelepanu enesele tõmmata. Mõnikord õnnestus ka.
Helen õpetas meile rahvalaulude juurde paar uut liikumist, mis meie koordinatsioonigeeniustest meeshäälerühmad päris sõlme keeras. No nii lihtsad liikumised, mehed!!!

Oli tore proov – alustasime ja lõpetasime õigeaegselt…

Köögiseinale oli kritseldatud kokku 15 filmi nimed. Oligi aeg asuda neid vaatama.

Tõsiste nägudega Zhürii koostis:
krooniline zhüriiliige Mari
sopranite pealik Mirjam
Päikesejänkust Parmupillisümfoonik Kalle
sõltumatu vaatleja Ott, kellele igasugune taidlus juba lapsest saadik põhimõtteliselt vastik on.

Tseremoonia alguses käis Kalle korraks Päikesejänkuks, et koos teise Jänese Erkiga esitada uus tulevane raadiote lemmikhitt. Siis kiire muundumine – Kalle zhüriiliikmeks ja Erki konferansjeeks. (Meie tavapärane konferansjee Tolik oli Tallinna linna lõksu jäänud…)

Seejärel linastusid riburadapidi kõik 15 filmi. Autasudeks olid seekord piprad (mullu seened, üle-eelmisel aastal sisalikud). Nii et – vürtsikas värk.

Dokfilm
“Ilust enesest” –
ilusal Muhumaal viibivad ilusad kooriliikmed deklareerisid, mis just on nende juures ilus. Üks ilus film.
dokfilmi pipar
Dokfilm
“Peatus” –
üks täiesti tavaline õhtu ühes täiesti tavalises papist bussipeatuses, kus oma tavalisi askeldusi askeldasid tavalised näpukesed. Tavaline aldi-film.
publiku eripreemia – pipravaba shampanja
Dokfilm
“Koorilaulja probleem” –
käsitles koorilaulja rasket elu; kuidas nad satuvad sellisele libedale teele, mida tunnevad nende kaaskondsed ja -kodanikud. No oli karm uurimus…
režii pipar, kõrvalosatäitja pipar
Dokfilm Lepatriinu jõulud või miskit featuring – “Köök-Šop” massiivses puust toolis istusid ükshaaval kooriliikmed, kes enesessetõmbunult jõid õlut (taustaks shamaanitrummi kõmin). See oli nii DIIP, et ei söanda mitte midagi kobiseda.  
Õppefilm
“Pihlakavein” –
sellega kaasnes kahtlane katse žüriid mõjutada hõrk-mõrkja pihlakaveini degusteerimisega, teoses näidati veini valmimise võlu ning tutvustati iidset tehnoloogiat ja väärikate meistrite käe all valminud masinavärki. Hariv-hariv linateos!
õppefilmi pipar
Õppefilm
“Päts” –
millegipärast siin saadust ei esitletudki… vaatajat õrritati niisama ühe koheva saialise valmimistsükliga. Õpetlik film.  
Muusikavideo
“Anna minna, Annu!” –
muusikavideot on keeruline kommenteerida, Annu andis minna, nii et vähe pole…  
Muusikavideo
“Rõnn ja õõm” –
kommenteerimisraskustega sama lugu, lummav muusika ja pilt…
montaaži pipar
Muusikavideo
“Ortopeediline lugu”
The Tomahawk Brothers –
lummav muusika… nagu ütles Eva “kuule, see koht praegu oli ju täitsa õigesti mängitud!” ja möllavad kuldsed mehed… mmmm, millised mehed…
muusikavideo pipar,
operaatori pipar
Muusikavideo
“Tehke veel” –
ilmsesti päeval õpitud laulust “Tehke veel” inspireeritud armas iibefilm, kus lumememmesid muudkui tuli ja tuli ja tuli ja tuli. Filmitegijad – tehke veel!  
Muusikavideo
“Miks oled külm” –
ansambli “Kuus Kuud” video, kus üritati välja selgitada, miks ta siis ometigi nii külm on.
muusika pipar
Multifilm
“Konnatemp” –
võib järeldada, miks konnad suudlejatesse ettevaatusega suhtuda võivad. Õpetlik multifilm, sihtrühm: üksikud naised.
animafilmi pipar ja Grand Prix – koguni kolm pipart ühel tahvlil!
Mängufilm
“Lift 2” –
esimeses liftis kaldast alla hüpanud Tanel ärkas teises filmis nägupidi merevees; Tamps ütles seda vaadates unistavalt “ma olen ka nii ärganud…”. Kodumasinad müttasid niidul nagu arust ära, jälle ei saanud teada, mis edasi saab. Ilmselt “Lift 3”…
näitleja ja eriefektide pipar
Külalisfilm
“Reklaamipaus” –
vaimukas ja lühike (Oti lemmikkriteerium). Kuidas inimesed heitlesid ja võimlesid, et endast kirjatähti moodustada. Kinobuss tegi.
külalisfilmi pipar
Külalisfilm
“Absolut Washington” –
sellest nägime paraku vaid poolt, film oli vaatamise järjekorras viimane ja tehnika lihtsalt väsis… Kahju.  

Ja peale meeleolukat kinoõhtut – nagu ikka, tants ja tagaajamine. Ja saun. Õhetavad ja kiljuvad Kadri, Annu ja Riina kappasid saunast ikka lumehange vahet. Õhetav ja kiljuv dr Bruno järgnes neile tavaliselt vaid välisukseni. Magamamineku eel kõlas proovi- ja peosaalis… teadagi… Ruja! See plaat sai päris põhjalikult peidetud, ehk omanik leidis ta ikka üles…?

5. november. Taa-daa…

Hommik. Kell on 10 läbi. Toas on sooja jälle 10 kraadi. Kamin hakkab tööd lõpetama. Seevastu lõpmata töökad naised on jälle vaaritanud! Proovi algus venib üha aeglasemalt ja pealik kõnnib proovisaali mööda üha kiiremini.

Proov. Mitu ekipaazhi on hommikul juba lahkunud. Kohal on “viis viimast” vaprat. Need on see-eest püüdlikud. Isegi bassid, ehkki kepiga Eva on juba läinud. Isegi tenorid… kes-teab-mis-põhjusel, nt autojuhtimine?
Laulame “tehke veel”.
Pealik ütleb, “ah, lõpetame selle loomapiinamise ära”. No eks me siis lõpetame. Koristame ära ja läheme oma autokesi hangedest välja kaevama. Ning sik-sak-tehnikaga praamile ja kodu poole…

Oli tore laager.

7. november. Tavapärane proov Põllumajandusministeeriumi saalis

Rahvast on proovis palju. Koor kõlab kaunilt – nagu tavaliselt – loomapiinamisest pole juttugi. Tehke veel!

Marke Tarmo

Vaata pilte!Pildid albumis: 3.-5. november koorilaager Muhus (Liivi fotod)

Liitu fännilistiga
Saad info kontsertide jm kohta otse oma meilile.
 
Saada kiri koori veebitoimetusse
 
 
28.09.2010