Avalehele ESTENGRUS
Kalevi Kammerkoor
Koosseis Kroonika Album Muusika Kontakt Kooriliikmele
Kontsert

 

Kalevi Kammerkoori hästi lühike Venemaa reisikiri (aprill 2002)

6.-14. aprillini toimus Kalevi Kammerkoori reis Venemaale.

37-liikmeline reisiseltskond lahkus Tallinnast laupäeva varavalges. Sihtkohtadeks olid Petseri, Pihkva, St Peterburg, Novgorod, Dubna, Moskva, Suzdal, Vladimir ja Gus Hrustalnõi.

Kõige pikemalt peatusime Dubnas. See on “tuumalinnake”, kus professorite ja teadurite kontsentratsioon on Venemaa linnadest kõige suurem. Dubna asub 125 km kaugusel Moskvast ja on rajatud 1956 aastal. Ühel päeval tehti meile bussiekskursioon Dubna lähistele, kus muuhulgas nägime maailma kõrgeimat (26 m) Lenini kuju. Samal õhtul toimus Dubna kultuurimajas sõpruskontsert. Kõigepealt esines Dubna Tuumafüüsika Instituudi Kammerkoor Credo, kes oli meie koori lahkeks vastuvõtjaks. Seejärel laulis Kalevi Kammerkoor, viimaste laulude seas esitasime tantsuseadetega neli Eesti rahvalaulu. Tuleb küll tõdeda, et pikad reisipäevad ja Venemaa külalislahke õhkkond oli meie koori hääli kõvasti muserdanud, nii et peamine kompliment vastuvõtjate poolt kõlas: “Te olete suurepärane koor – te tantsite väga hästi!” Pärast kontserti pidasime samas ühise toreda peo. Vastuvõtjate kõnedes sai veelkord kinnitust asjaolu, et Kalevi komme Venemaal mäletatakse.

Laupäeval võtsime osa üle-Venemaalisest koorifestivalist Hrustralnaja Lira, mis toimus Venemaa kristallipealinnas Gus Hrustalnõis. Konkursil esinemiseks oli Kalevi Kammerkoor oma parima vormi taas tagasi saanud ja jäime ise oma laulmisega väga rahule. Autasustamisel selgus, et meeldisime ka üriile, kuna saime 12 osavõtva koori seas koos kolme professionaalse Vene kooriga laureaaditiitlid. Grand Prix anti sedapuhku Vladimiri linnast pärit koorile, kuigi meie dirigent Erki Meistri hilisematest vestlustest ürii liikmetega kõlas läbi arvamus, et teise poliitilise olukorra puhul oleksime peaauhinna saanud meie. Kõik Venemaa koorid laulsid väga hästi, kuid sealse kooritraditsioon järgi on repertuaarides valdavalt lüürilised ja kiriklikud Vene laulud, millega võrreldes Kalevi Kammerkoori mitmekülgne repertuaar alates Veljo Tormise rahvalaulu seadest kuni Leedu helilooja Vytautas Miškinise kaasaegse teoseni mõjus kindlasti kõigile kuulajatele värske ja erilisena.

Rahul saavutatuga, pidime laupäeva õhtul asuma pikale tagasisõidule kodu poole ning Tallinnasse jõudsime pühapäeva hilisõhtul.

Kalevi Kammerkoori vastuvõtt Venemaal oli soe ja meeldiv ning reisiseltskond rõõmsameelne ja tore. Laulsime teel palju, koostatud oli spetsiaalne reisilaulik rõhuga vene lauludele. Ka ilm soosis meid igati – konkursipäeval saime esinemispaigast bussi juurde minnes lausa rahvariiete väel Eestile omase laulupeorongkäigu tekitada, mõistagi koos laulmisega. Mina kogesin reisil ka paari “kultuurišokki”, näiteks kui sööklates tuli lusikaga võid leivale määrida, sest nugade kasutamist lihtsalt ei olnud ette nähtud. Reisi üldmulje jäi aga sõnulseletamatult hea.

Liitu fännilistiga
Saad info kontsertide jm kohta otse oma meilile.
 
Saada kiri koori veebitoimetusse
 
 
28.09.2010